Blog firmowy, czy warto prowadzić?

Uruchomienie i prowadzenie bloga firmowego, newsroomu czy też innej formy publikacji bieżących informacji na stronie www, to jeden z popularnych sposobów promocji w sieci oraz pozyskiwania Klientów. W obiegu krąży wiele informacji w tym temacie. Ich zebranie i podsumowanie oznacza, jak to zwykle bywa, że świat jest podzielony na zwolenników i przeciwników prowadzenia bloga. Mimo wszystko Ja osobiście uważam, że blog lub jakakolwiek inna forma newsroomu może stanowić wspaniałą wartość i skutecznie pracować generując przeróżne konwersje.

Blog blogowi nie równy

Nie każdy blog będzie przydatny, a źle przemyślany i zaprojektowany może nawet szkodzić. Blog, który ma tworzyć wartość dodaną dla Twojego biznesu, to blog idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Zaplanowany i przemyślany od początku. Blog, który jest elastyczny i rozwija się razem z Tobą. Gdy zaczynasz i dodajesz pierwsze wpisy pomyśl już od razu jaka będzie jego przyszłość, jaką rolę ma pełnić na początku a jaką za dwa lub trzy lata. Czy będzie to jedna kategoria z jedną formułą wpisów czy będzie ich tak dużo, że przemyślana kategoryzacja będzie niezbędna.

Blog – to świeże, wartościowe treści – czyli to co googlebot lubi najbardziej

Blog w domenie, na subdomenie czy może całkiem gdzieś indziej?

To oczywiście również temat rzeka. Musze się przyznać że dla naszych Klientów prowadzimy blogi we wszystkich powyższych formach. Najczęściej preferujemy przygotowanie bloga bezpośrednio w domenie strony. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przyczyny czasami bywają mocno prozaiczne aczkolwiek nie do przebrnięcia. Jedna z takich przyczyn mogą być ograniczenia systemu na którym Klient ma wykonaną swoją stronę www. Mogą to być ograniczenia techniczne, z którymi najczęściej dość łatwo możemy sobie poradzić. Zdarzają się jednak i inne, np. licencyjne, ograniczona funkcjonalność SaaS’a, itp. W takim przypadku zawsze rozważamy stworzenie bloga na subdomenie. W niektórych przypadkach do przemyślenia pozostaje kwestia tzw. kanibalizmu i jeżeli występują silne obawy w tej kwestii to może się okazać, że w pewnych sytuacjach najkorzystniejszy będzie blog na całkowicie odrębnej domenie.

Finalny wybór jest zawsze efektem specyficznych uwarunkowań działalności Klienta, wspólnych rozmów i planowania oraz naszego doświadczenia. To na ich podstawie ustalamy, która z opcji będzie najkorzystniejsza.

Content is a King. Treści na bloga – jak tworzyć, skąd je brać ?

O ile Twój blog nie będzie vlogiem, na to pytanie zwykle odpowiadam tak samo. W Twojej firmie Ty i Twoja załoga jesteście ekspertami. Twoja wiedza i doświadczenie to najlepsza baza do przygotowania materiału na bloga. Po za tym w każdej firmie wiele się dzieje. Nawet jeżeli myślisz że jest statycznie. Pomyśl ile realizacji wykonałeś w ciągu ostatniego roku, ile nowości wprowadziłeś do oferty. Wszystko to możesz pokazać przyszłym Klientom. Jeżeli natomiast „nie jesteś pisarzem” możesz np. przygotowywać wstępne, równoważnikowe zajawki treści. Tak przygotowaną zajawkę, możesz przekazać profesjonalnym copywriterom, którzy wykonają wersję finalną tekstu ubierając go w odpowiednie słowa oraz optymalizując.

Warto wiedzieć, że zupełnie inaczej kwestia przygotowania tekstów będzie wyglądała w branży modowej niż np. w branży ściśle technicznej, farmaceutycznej czy też medycznej. W tej pierwszej często możemy pozwolić sobie na pisarskie „miękkie odloty”, które absolutnie zdyskredytują nas w tych drugich.

Z tego powodu przygotowanie treści na bloga bardzo często bywa prawdziwą bolączką. Właściciele małych i średnich firm tłumaczą się brakiem czasu i nawałem obowiązków, większe biznesy brakiem odpowiedniego i doświadczonego personelu, który miałby się tym zająć. I tutaj kolejnym ratunkiem jest współpraca z copywriterami.

A co kiedy Twój blog faktycznie jest lub powinien być vlogiem? Czekają cię inne równie ciekawe i ekscytujące wyzwania. Początkowy nakład pracy będzie znacznie większy niż w przypadku pisania. Prawdopodobnie nauczyć się będziesz musiał wielu nowych niezmiernie ważnych w tej materii rzeczy. Temat odpowiedniego sprzętu, którym zrealizujesz nagrania będzie również bardzo istotny. Poznanie technik realizacji video, opanowanie podstawowej sztuki montażu będzie niezbędne. Jednak już odrobina treningu, autokorkety i wyuczonej samokontroli z pewnością pomoże. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach w zagadnieniach video, to również w tym zakresie bez problemu znajdziesz partnerów, którzy przygotują profesjonalne materiały video.

Okej! Ale przecież to wszystko kosztuje

Tak zgadza się, to wszystko kosztuje i bardzo łatwo wygenerować tutaj słynącą z kawału o biznesmenie, tubylcu i kokosach pętlę. Dlatego też zanim zaczniesz blogować poświęć chwilę na dokładną analizę kosztów stworzenia, funkcjonowania bloga oraz minimalnych oczekiwań jakie ma przynieść. Analizę musisz prowadzić w perspektywie przynajmniej kilku lat. Pamiętaj że dobrze przygotowane treści mogą pracować dla Ciebie naprawdę latami. Pamiętaj również o tym, że jeżeli koszta przewyższają realnie szacowane korzyści, możemy przygotować system blogowy, który z powodzeniem poprowadzisz samodzielnie.

Jeżeli budżet naprawdę się nie spina pomyśl też czy Twój plan nie jest delikatnie przesadzony w stosunku do oczekiwań oraz potrzeb. Spróbuj go zoptymalizować. Być może na początku zrezygnuj z najbardziej kosztogennych elementów i zacznij naprawdę jak najprościej. Kiedy zaczniesz odczuwać efekty pracy zawsze możesz wprowadzić poprawki lub po prostu rozbudować bloga

Tworzymy firmowe blogi, vlogi, newsroomy, działy aktualności, pressroomy i wszelkiego rodzaju miejsca publikacji, które działają i pracują dla Ciebie. Zacznij działać. Skontaktuj się z nami!

Przygotowanie bloga dla firmy. Poznaj jeden z naszych show case.

Zaprezentuję tutaj chyba dość popularny ostatnio przykład, przy którym mieliśmy okazję pracować już nie jeden raz. Nowo powstała butikowa, lokalna marka, która w sposób hand made wytwarza kilka do kilkunastu produktów. Zaczyna sprzedając je wśród znajomych, później na lokalnym rynku oraz eventach typu targi. Produkt jest wysokiej jakości, dobrze przyjmowany, właściciel zna jego potencjał. Jednak lokalny rynek wysyca się błyskawicznie. Chcąc się rozwijać myśli o sprzedaży w sieci.

  • Do przygotowanej dla marki strony internetowej przygotowujemy sklep internetowy. Akurat strona wykonana jest na WordPressie więc przygotowujemy dedykowaną sekcję sklepu internetowego na najpopularniejszym pluginie WooCommerce
  • Oferta producenta ląduje w sklepie i jest dostępna online. Okazuje się że jest to około 10 produktów w kilku wariantach, a konkurencyjne sklepy w swojej ofercie posiadają od kilkudziesięciu do kilkuset produktów z tej branży. Choćby tylko z tego powodu okazuje się że konkurowanie w organicznych wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce będzie bardzo trudne.
  • Nie pomagają rozbudowane i zoptymalizowane opisy produktów oraz inne zabiegi optymalizacyjne. Oferta jest zwyczajnie znacznie mniejsza od konkurencji, a rynek cechuje się naprawdę bardzo silną konkurencją. O ile strona widoczna jest w lokalnych wynikach wyszukiwania, o tyle w skali ogólnopolskiej praktycznie nie istnieje.
  • Aby zwiększyć widoczność oraz liczbę stron dostępnych w wynikach wyszukiwania proponujemy Klientowi przygotowanie dedykowanego rozwiązanie w formie bloga.
  • Ponieważ jest to WordPress, a my uwielbiamy na nim pracować przygotowanie odrębnej sekcji blogowej z archiwami i wyświetlanymi na stronie głównej ostatnimi wpisami, zajmuje nam naprawdę chwilę. A to oznacza, że Klient otrzymuje od nas atrakcyjną cenę i nie musi zbytnio opróżniać swojego portfela!
  • Właściciel marki rozpoczyna prace nad dodawaniem do bloga wartościowego contentu. Opisuje zalety swoich produktów, przedstawiając sposoby ich używania, publikując video z prezentacjami. Tworzy ciekawe porady oraz bazę wiedzy eksperckiej dotyczącą korzystania z jego produktów. Całości dopełniają informacje z branżowych eventów, wydarzeń w firmie itp.
  • Cały czas czuwamy i wspieramy naszego Klienta w zagadnieniach związanych z poprawnym przygotowaniem treści oraz optymalizujemy je pod kątem widoczności w wyszukiwarkach. Wszystkie wpisy dodawana są przez naszego Klienta. Każdy z nich jest przez nas optymalizowany i modyfikowany. Wprowadzane jest linkowanie wewnętrzne do produktów, o których mowa jest w poszczególnych postach.
  • W trakcie rozwoju przygotowujemy dodatkowe sekcje bloga. Kiedy pojawia się już nieco wpisów rozpoczynamy kategoryzację i tworzymy przyjazną i logiczną strukturę zawartości. Wdrażamy tagowanie.
  • Na stronie głównej umieszczamy sekcję z zajawkami z bloga, a na stronach produktów przygotowujemy Klientowi rozwiązanie pozwalające podpinać dotyczące danego produktu posty z bloga.
  • Linkowanie wewnętrzne rośnie w siłę
  • Do blogowych wpisów implementujemy wstawki produktowe wyświetlające aktualne produkty bezpośrednio ze sklepu
  • Po rocznej pracy na blogu dostępnych jest już ok 50 publikacji. Być może wydaje Ci się, że jest to strasznie dużo pracy. Oznacza to jednak, że Klient dodawał około 4 wpisów w miesiącu – czyli jeden wpis w tygodniu. Jeden wpis w tygodniu dodany w dowolnym momencie na bloga, a przy okazji udostępniony na facebooku oraz instagramie. To naprawdę nie wielki nakład pracy, jeżeli weźmiemy pod uwagę wartości dodane, które uzyskaliśmy już po pierwszym roku.

Prowadzenie bloga – jakie przyniosło efekty ?

  • Już po pierwszych miesiącach od rozpoczęcia prac nad blogiem nasze analizy pokazały że wszystkie wpisy zostały ładnie zaindeksowane przez google i są dostępne w wynikach wyszukiwania. Dwa z dodanych wpisów na frazy z tzw. długiego ogona znalazły się na pozycjach TOP 20 oraz TOP10.
  • Po rocznym funkcjonowaniu na długooogonowe frazy w TOP 10 Klient uzyskał cztery wpisy, a w TOP 20 kolejnych pięć.
  • W wynikach analiz ruchu w sklepie zaczęły pojawiać się wejścia bezpośrednio z tych wpisów. Co znaczy że zaczęły one realną wartościową pracę przy tworzeniu konwersji.
  • Wszystkie te wpisy okazały się wartościowymi poradami dotyczącymi używania produktów Klienta przez określone grupy odbiorców. Wejścia z wpisów jak również same wpisy charakteryzowały się znacznie niższym współczynnikiem odrzuceń a to oznacza, że odwiedzane były przez osoby naprawdę zainteresowane tematem.
  • Niski współczynnik odrzuceń spowodował oczywiście podniesienie ogólnej wartości strony czo poskutkowało zwiększeniem widoczności strony w google
  • Wg uzyskanych danych ok 21% wejść z powyższych blogowych wpisów zakończyło się udaną transakcją zakupu. Dwadzieścia jeden osób na sto czytających artykuł kupiło produkt w sklepie! Jest to wynik naprawdę imponujący. ( Pamiętać jednak trzeba że jest to 21% z ruchu wygenerowanego tylko przez powyższe wpisy blogowe. )

Blog firmowy – kiedy nie tworzyć bloga ?

Chyba najbardziej oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest ta najprostsza. Nie twórz bloga jeżeli nie znajdziesz pomysłu na jego formułę oraz czasu na jego prowadzenie. Nie ma nic gorszego niż tak często spotykana przygotowana na stronie sekcja blogowa z wpisem pt. „Witaj na moim blogu…”, „Będę tutaj opisywał…” – no właśnie co ja nie będę opisywał, i chyba na dokładkę już –„Zajrzyj tu za kilka dni, aby dowiedzieć się więcej…”.

Blog w takiej formule będzie raczej miejscem, w którym Twój potencjalny Klient z pewnością się zirytuje. Przecież zmarnowałeś jego czas, nakłaniając go do kliknięcia odnośnika blog w którym nic nie ma. Z pewnością nie jeden zastanowi się czy Twoja firma w ogóle jeszcze istnieje i rzeczywiście coś sprzedaje…

Więc do dzieła – tworzymy blogi firmowe!